O czym mówi BMI i jak obliczyć swój wskaźnik?

Każda osoba, która chce schudnąć lub nabrać masy mięśniowej, prędzej czy później spotka się z pojęciem, jakim jest BMI. Umiejętność obliczenia tego wskaźnika powinna być ważna dla każdego człowieka, ponieważ informuje on o tym, czy nasza waga w stosunku do wzrostu jest prawidłowa, czy być może zmagamy się z nadwagą lub otyłością. Wiele osób, zanim sięgnie po suplementy na odchudzanie, wylicza sobie właśnie wskaźnik BMI. O czym dokładnie on mówi i jak można go obliczyć? Podpowiadamy.

Czym jest wskaźnik BMI?

BMI, czyli Body Mass Index to jeden z ważnych wskaźników określających nasz stan fizyczny. Nie jest on jednak doskonały, ponieważ uwzględnia tylko wzrost i wagę w kilogramach. Podstawiając te wartości do specjalnego wzoru, możemy dowiedzieć się, czy nasza waga jest prawidłowa, mamy niedowagę, nadwagę, czy może zmagamy się z otyłością. Każdy powinien wiedzieć, ile wynosi jego BMI, aby w razie potrzeby, jak najszybciej wdrożyć odpowiednie kroki, które będą miały na celu doprowadzenie wagi do pożądanych wartości. 

Z tego powodu, wiele osób, zanim sięgnie po suplementy na odchudzanie, w pierwszej kolejności wylicza swoje BMI, aby dowiedzieć się, czy będą im one w ogóle potrzebne. Niestety wskaźnik ten nie jest doskonały, ponieważ nie uwzględnia wielu istotnych parametrów takich, jak płeć, wiek czy wymiarów brzucha, które mogą wskazywać na otyłość brzuszną. Jego wyliczenie może być jednak pierwszym krokiem do zmiany nawyków żywieniowych i zadbania o swoją kondycję.

Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Wzór na obliczenie wskaźnika BMI jest niezwykle prosty. Dlatego też, mimo swoich niedoskonałości, parametr ten często wykorzystywany jest do oceny stanu fizycznego pacjentów. Żeby obliczyć BMI, należy podzielić masę ciała w kilogramach przez swój wzrost podniesiony do kwadratu w metrach. Na przykład osoba o wzroście 170 cm i wadze 60 kg, żeby obliczyć BMI, powinna wykonać następujące działanie: 60 kg/(1,7m)2= 20,76. 

Wskaźnik BMI a suplementy na odchudzanie

Wyliczając BMI, jesteśmy w stanie ocenić, czy nasza waga jest prawidłowa. Zgodnie z normami określonymi przez WHO, BMI poniżej 16 oznacza wygłodzenie, z kolei poniżej 18,5 niedowagę. Jeśli mieści się w zakresie od 25 do 29,9 sugeruje nadwagę, a powyżej 30 otyłość. Za wartość prawidłową uznaje się BMI w zakresie od 18,5 do 24,9. Wyliczona więc wcześniej wartość mieści się w tym przedziale i w takim przypadku nie należy sięgać po suplementy na odchudzanie. Pamiętajmy również, że BMI nie uwzględnia tego, czy w naszym organizmie znajduje się zbyt dużo tkanki mięśniowej, czy tłuszczowej. Dlatego wskaźnik ten nie pokaże poprawnych wyników, na przykład w przypadku sportowców.