Cynamon cejloński – właściwości lecznicze i zdrowotne

Cynamon cejloński - właściwości

Cynamon — to wysuszona kora drzewa cynamonowego, która już w starożytności była przyprawą cenioną za swój niepowtarzalny smak i aromat. Jednak innym atutem cynamonu, który doceniało tak wiele narodów na przestrzeni dziejów, są jego właściwości zdrowotne. W tradycyjnej medycynie chińskiej znajduje się wiele wzmianek o użyciu cynamonu w walce z chorobami i problemami układu trawiennego. Cynamon jest świetnym źródłem żelaza, manganu, wapnia, błonnika, potasu i fosforu, ponadto zawiera on takie związki jak aldehydy i epikatechinę.

Cynamon cejloński – gdzie kupić?

Wyróżnia się cztery główne odmiany cynamonu, w zależności od miejsca, w jakim jest on pozyskiwany. Każda z tych odmian różni się od pozostałych nie tylko smakiem, ale także właściwościami mającymi pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Mając na uwadze właśnie dobroczynny aspekt cynamonu dla organizmu, należy skupić się na cynamonie cejlońskim, który jak wskazuje na to jego nazwa, rośnie na terenie Cejlonu. Jest on jaśniejszy i bardziej miękki w dotyku niż spotykany na sklepowych półkach cynamon Cassia. Zdrowszą odmianę cejlońską, można znaleźć w specjalistycznych sklepach zielarskich oraz stacjonarnych i internetowych sklepach ze zdrową żywnością.

Cynamon cejloński właściwości i działanie

Właściwości lecznicze cynamonu cejlońskiego sprawiają, że jest on bardzo często składnikiem rozgrzewających maści na bazie ziół. Dzięki wspomnianym wcześniej aldehydom i epikatechinie cynamon ma właściwości antynowotworowe i zapobiega oraz wspiera terapię chorób o podłożu neurodegeneracyjnym takim jak stwardnienie rozsiane. Najczęściej jednak cynamon jest używany ze względu na jego przynależność do grupy termogeników — czyli substancji przyśpieszających proces spalania tłuszczu i przemiany materii.

Cynamon cejloński a odchudzanie

Cynamon cejloński może być śmiało stosowany jako dodatek do diety redukcyjnej, który pozwoli przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej podczas odchudzania. Cynamon obniża też poziom cukru we krwi, a to właśnie on jest ważnym elementem decydującym o odkładaniu się tkanki tłuszczowej w naszym organizmie.

Obniżenie poziomu glukozy we krwi, ważne dla osób cierpiących na cukrzycę typu II, łączy się z właściwościami cynamonu cejlońskiego, pozwalającymi na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi osoby stosującej niewielkie dawki cynamonu.

Wspiera on cały układ pokarmowy, w zależności od sposobu, w jaki jest zażywany. Pracę jelit i produkcję soków żołądkowych możemy wspomagać najczęściej za pomocą olejków i wyciągów na bazie cynamonu cejlońskiego. Kora z kolei ma działanie ochronne dla ścian żołądka, co pozwala zapobiegać ich owrzodzeniu.

Związki przeciwdrobnoustrojowe sprawiają, że cynamon jest również świetnym sposobem na walkę z infekcjami organizmu, a zwłaszcza tych związanych z drogami oddechowymi. Inhalacje z olejku cynamonowego pomagają w oczyszczeniu układu oddechowego i szybszym powrocie do zdrowia. To wspaniały sprzymierzeniec nie tylko podczas zwykłego przeziębienia, ale także grypy. Związki te pozwalają również na stosowanie olejku z cynamonu bezpośrednio na niektóre infekcje grzybicze, by się ich pozbyć.

Cynamon cejloński jak stosować go bezpiecznie?

Mimo wszystkich pozytywnych aspektów stosowania przyprawy rodzi się pytanie dtoczyące cynamonu cejlońskiego – ile dziennie można go bezpiecznie spożywać? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od stężenia kumaryny w cynamonie, w przypadku tego cejlońskiego jest ona dużo mniejsza niż w odmianie chińskiej. Bezpieczny limit spożycia kumaryny wynosi dziennie 0,1 mg/kg masy ciała, co dla osoby ważącej 50 kg daje 5 mg kumaryny. Zawartość kumaryny w cynamonie cejlońskim określana jest w okolicach 0.004% masy całkowitej.

Unikać cynamonu powinny osoby cierpiące na wrzody dwunastnicy i żołądka, atopowe zapalenie skóry oraz kobiety w ciąży (cynamon może wykazywać działanie poronne). Regularne spożywanie cynamonu powinno być poprzedzone konsultacjami lekarskimi w przypadku osób cierpiących na cukrzycę, gdyż może to potęgować działanie leków.