Zachcianki w ciąży

Lody waniliowe z frytkami. Ogórki kiszone z białą czekoladą. Banan ze szczypiorkiem. Brzmi jak kuchenny koszmar?A to tylko... jedne z najpopularniejszych zachcianek w trakcie ciąży.

Niemalże „wilczy” apetyt w trakcie ciąży spotyka większość ciężarnych. Niełatwo jest go poskromić, a dodatkowo ciągłe myślenie o jedzeniu jest uciążliwe i męczące dla przyszłej Mamy. Organizm uczy się funkcjonować w nowych warunkach, stąd winne tutaj są wahania hormonów, odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój ciąży czy wymianę składników pomiędzy łożyskiem a zarodkiem.

W rezultacie produkty, których kiedyś nie były tolerowane przez ciężarną Mamę, mogą wydać jej się najsmaczniejsze na świecie, zaś ulubiona kawa – stanie się poranną zmorą i natychmiast odeślesz partnera z powrotem do kuchni. Uleganie zachciankom i podjadanie w trakcie ciąży nie jest zabronione, ale należy pamiętać o UMIARZE i zdrowym rozsądku.

Zachcianka ma pozostać zachcianką i nie może przekształcić się w nawyk. Istotne jest, aby Mama miała prawidłową masę ciała, odżywiała się zdrowo, zaspokajając potrzeby na składniki odżywcze, uregulowała tryb życia, a przekąski był jak najbardziej zdrowe i nie składały się z samego cukru czy tłuszczu. Najważniejsze jest wsłuchanie się w swój organizm i sprostanie jego potrzebom żywieniowym na konkretny składnik. Przykładowo zachcianka na słodycze, może wynikać ze zwiększonego zapotrzebowania na węglowodany. Zanim jednak Mama sięgnie po kolejną tabliczkę czekolady warto, aby zastanowiła się nad za i przeciw takiego posunięcia. Owszem, czekolada zawiera węglowodany, ale są to węglowodany proste – dlatego lepiej wybrać jest owoc, przekąskę pełnoziarnistą, owoce suszone czy orzechy. Inną sprawą będzie chęć na kwaśne produkty (niedobór witaminy C), ryby (niedobór omega-3 i/lub fosforu) czy produkty mleczne (niedobór wapnia). Zachcianki mogą również obejmować produkty, które nie są dla kobiety w ciąży wskazane i im stanowczo nie wolno ulegać. Warto też dodać, iż ciężarne, które prawidłowo komponują swoją dietę i dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w ilościach i proporcjach dla nich odpowiednich, mają zdecydowanie mniej zachcianek. Pocieszający jest fakt, iż zachcianki w ciąży są normalne i boryka się z nimi większość przyszłych Mam. Zazwyczaj kończą się po pierwszym trymestrze. Należy jednak pamiętać, aby rozumieć swój organizm i ulegać im w odpowiedni oraz zdrowy sposób.

Fit & Eat

Ostatnio dodane artykuły