Pozytywne oblicza sportu

 

 

Wesoła aktywność na co dzień

Każdy wie, że powodów i korzyści płynących z uprawiania sportu jest bardzo wiele. Korzyści zdrowotne są tu oczywiste, ale aktywność fizyczna wpływa również pozytywnie na naszą naturę rozwojową, sprawnościową i osobistą. Uprawianie dowolnej dyscypliny sportowej wpływa na nasze dobre samopoczucie, radosne spojrzenie na świat oraz zapewnia długie lata w zdrowiu.  Naukowcy dowiedli, że w czasie aktywności fizycznej, zwłaszcza na świeżym powietrzu, wzrasta liczba neuronów, co ułatwia nam racjonalne myślenie oraz wydzielają się endorfiny – hormony odpowiedzialne za poczucie szczęścia. Uprawianie przez nas sportu wpływa ponadto na ukojenie nerwów i odstresowanie.

Utrata kilogramów i piękna sylwetka

Powodem, dla którego większość osób decyduje się na rozpoczęcie ćwiczeń i uprawianie sportu jest chęć schudnięcia i wypracowania wymarzonej figury. Panie najczęściej chcą zgubić na wadze, panowie marzą o wysportowanym, umięśnionym ciele. I nie ma w tym nic złego. Każdy powód do uprawiania sportu jest dobry. Dzięki aktywności fizycznej waga ciała obniża się, jednak żeby efekt był szybszy i długotrwały, należy jeszcze stosować odpowiednią dietę. Uprawianie sportu wpływa na utratę tkanki tłuszczowej, dzięki czemu szybko będziemy mogli zmienić rozmiar noszonych ubrań. Podczas uprawiania ćwiczeń poprawiamy również napięcie mięśni i skóry, co skutkuje smukłą, wysportowaną sylwetką. Umięśnione ciało wygląda również młodziej. Osoby, które ćwiczą regularnie pozbywają się przygarbionej postury ciała, nie wychodzą im „boczki” oraz inne zbędne fałdki tłuszczu. Takie osoby chętniej wychodzą z domu, ponieważ ubrania zawsze dobrze na nich leżą, a wyjście na plażę to tylko okazja do wyeksponowania swojego ciała, nad którym tyle się pracowało.

Wiek a wygląd

Powszechnie wiadome jest, że uprawianie sportu wpływa na nasz wygląd i długość życia. Ludzie, którzy ćwiczą regularnie wyglądają młodziej, niż podaje to ich metryka urodzenia. A wszystko za sprawą endorfin, które wpływają na nasze dobre samopoczucie oraz dotlenieniu mózgu, co sprawia, że wygląda się i czuje na co najmniej 10 lat mniej, niż się ma w rzeczywistości. Ponadto aktywność fizyczna przedłuża nasze życie, ponieważ spowalnia wytwarzanie wolnych rodników.

Dobre samopoczucie

Uczucie samozadowolenia to nieodłączny element po każdym wykonanym treningu. Dzieje się tak, ponieważ podczas wysiłku wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia. Dodatkowo dotlenia się nasz mózg, co powoduje, że po wysiłku fizycznym czujemy się zrelaksowani, odstresowani i paradoksalnie bardziej odpoczęci, niż podczas siedzenia w domu przed telewizorem lub komputerem. A dzieje się tak dlatego, że aktywność fizyczna pobudza nasz organizm i zwiększa chęci do dalszego działania. Aktywność fizyczna dodaje nam zarówno energii w ciągu dnia, jak i poprawia jakość snu, ponieważ zwiększa się natlenienie krwi, co wpływa korzystnie na nasz metabolizm i poprawia koncentrację.

Organizm

Podczas uprawiania sportu zyskuje cały nasz organizm. Aktywność fizyczna wpływa na praktycznie wszystkie nasze układy i narządy. Poprawa naszej kondycji, wytrzymałości i siły to tylko niektóre walory wysiłku. Podczas ćwiczeń wzmacniamy również kości i stawy, które zapobiegają osteoporozie oraz stabilizujemy ciśnienie krwi i obniżamy poziom cholesterolu, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Ponadto, nie można zapominać, że każdy trening wpływa pozytywnie na nasz układ oddechowy, poprzez zwiększenie wydolności płuc oraz układ hormonalny i immunologiczny, dzięki czemu jesteśmy mniej zestresowani i bardziej odporni na choroby i infekcje.

Hobby

Sport jest również wyśmienitą okazją do zdrowego sposobu spędzania wolnego czasu. Jeżeli określona aktywność fizyczna stanie się naszym hobby, to nie dość, że będziemy zdrowsi, ale również bardziej szczęśliwi. Bo o to też chodzi w sporcie. Jeżeli nie sprawia on nam radości, szybko się zniechęcamy. Dlatego dobrze wybrać taką dyscyplinę, w której czujemy się dobrze i komfortowo. Jedni wyśmienicie czują się podczas pokonywania kolejnych kilometrów (bieganie, rower, rolki), inni natomiast wolą sporty bardziej statyczne (siłownia, gimnastyka). Wybór jest naprawdę ogromny, co gwarantuje, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Najważniejsze, żeby sport sprawiał nam przyjemność.

Podsumowując, uprawianie sportu niesie ze sobą same korzyści. Wysiłek się opłaca, ponieważ nagrodą jest zdrowie oraz wymarzona sylwetka, która świadczy o Twojej sprawności, wytrwałości i systematyczności.

Fit & Eat

Ostatnio dodane artykuły