Co może grozić w przypadku braku stretchingu?

Nie daj się kontuzjom i trenuj bezpiecznie!

Odcinek 2

Co może grozić w przypadku braku stretchingu?

Przykurcze, bóle kręgosłupa, stawów, napięcia mięśniowe - właśnie to nam towarzyszy na co dzień. Bardzo częstą przyczyną jest brak stretchingu po treningu, jak i w naszym całotygodniowym planie treningowym. Wynika to z braku świadomości, jak ważnym elementem jest on w rozwoju naszej sylwetki i komfortu życia. Jeżeli jednak największą motywacją dla ciebie jest estetyka, to wiedz, że tylko połączenie treningu siłowego ze stretchingiem jest w stanie strawić, że będziesz wyglądać lepiej, niż niejedna gwiazda z Hollywood.

Przykurczone mięśnie są nieładne i powodują że nasz ruch nie jest płynny i pełny. Spójrzmy na tancerzy, najlepiej to widać na ich przykładzie. Ich ruch sprawia nam przyjemność, a wynika właśnie z połączenia siły i elastyczności.

Stretching ponadto zabezpiecza nas przed kontuzjami. Mało elastyczna tkanka, jest bardziej narażona na skręcenia, naderwania, oraz urazy w stawach i kręgosłupie. Brak połączenia siły i elastyczności w odcinku lędźwiowym powoduje tak duże napięcia, że doprowadza do np. przepukliny lub innych mikro urazów.

Stretching jest ważny w połączniu z treningiem, ale i sam w sobie może śmiało zastąpić jeden trening w tygodniu. Potraktujmy taki trening jako swoistego rodzaju regenerację oraz zabieg anyaging.

Ważna jest jednak technika, czyli czas w jakim wytrzymujemy daną pozycję (np. w jodze trwa to przez kilka lub kilkanaście oddechów), oddech pełni podczas stretchingu rolę rozluźniającą i jest bodźcem do pogłębiana pozycji. Ważne aby wytrzymywać pozycję bez szarpania i rwania, tylko długie wytrzymanie w jednej pozycji pozwoli na długotrwały efekt, w przeciwnym razie możemy spowodować większe napięcia mięśniowe.

Stretching wykonujemy w pełnym zakresie pracy mięśnia, wówczas jest on dużo bardziej efektywny, a izolując mięśnie podczas treningu osiągamy dużo lepsze efekty.

Pamiętajmy, aby rozciągać się będąc rozgrzanym, nierozgrzany mięsień jest narażony na naderwanie, co wiąże się z możliwością długotrwałej kontuzji.

Poniżej prezentujemy kilka ćwiczeń, które możecie wykonać po treningu w terenie, np. po bieganiu:

 

1 Rozciągamy mięśnie grzbietu i klatki piersiowej

 

 

2 Rozciągamy mięsień czworogłowy uda

 

 

3 Rozciągamy mięsień brzuchaty łydki

 

 

4a Rozciągamy mięsień dwugłowy uda

 

 

4b Rozciągamy mięsień dwugłowy uda

 

 

5 Rozciągamy mięsień brzuchaty łydki

 

 

6 Rozciągamy mięśnie przywodzieli ud

 

 

7 Rozciągamy mięsień biodrowo-lędźwiowy

 

 

8a Rozciągamy mięsień czworogłowy uda

 

 

8b Rozciągamy mięsień czworogłowy uda- pogłębiona pozycja

 

 

9 Rozciągamy mięsień dwugłowy uda

 

Dominik Omiotek, fizjoterapeuta:

„Obciążanie organizmu różnego rodzaju aktywnością fizyczną, jeśli nie jest ona połączona z odpowiednimi czynnościami regeneracyjnymi, między innymi stretchingiem, prowadzi do budowania w organizmie nadmiernych napięć i sztywności tkanek. Takie tkanki stają się mniej efektywne, gorzej przenoszą obciążenia i stają się słabsze. To z kolei wpływa na efekty sportowe, zwiększa ryzyko skręceń i zwichnięć stawów, może też powodować rozmaite dolegliwości w szczególności poranne bóle pleców, stawów, a także napięciowe bóle głowy. Problemy te mogą wyłączyć na dłuższy czas z aktywności fizycznej oraz utrudnić życie codzienne.”

***

Partnerem cyklu „Nie daj się kontuzjom i trenuj bezpiecznie!” jest Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń (https://www.gothaer.pl/), które oferuje ubezpieczenie „GoVital” (link: www.govital.pl), stworzone z myślą o osobach, którym zależy na sprawnym powrocie do zdrowia i sprawności fizycznej po nieszczęśliwych wypadkach, w tym kontuzjach odniesionych podczas amatorskiego uprawiania sportu.

Fit & Eat

Ostatnio dodane artykuły