Aktywna w ciąży

 

 

Kiedyś powszechnie panowało przekonanie, że kobieta w ciąży powinna prowadzić oszczędzający tryb życia. Jednakże specjaliści wręcz zalecają przyszłym mamom, by nie rezygnowały z ćwiczeń i dbały o swoją kondycję fizyczną, gdyż ma ona ogromny wpływ na rozwój dziecka, przebieg porodu i powrót do dawnej sylwetki po urodzeniu malucha.

Aktywność fizyczna w czasie ciąży ma bezpośredni wpływ na zdrowie i samopoczucie zarówno mamy, jak i dziecka. Dzięki niej kobiety lepiej tolerują wysiłek i szybciej przechodzą przez poszczególne etapy porodu. Odczuwają też mniejszy ból w jego trakcie. Ćwiczenia są zdrowe również dla dziecka. Badania dowodzą, że noworodki, których mamy były aktywne fizycznie w ciąży, osiągają wysoką punktację wg skali Apgar i dużo rzadziej chorują.

Jak ćwiczyć?

Dużo zależy od tego, czy kobieta była aktywna przed zajściem w ciążę. W przypadku kobiet nieaktywnych przed ciążą proponuje się rozpoczęcie aktywności od drugiego trymestru oraz ograniczenie ćwiczeń w ostatnim miesiącu. Natomiast kobiety ciężarne będące aktywne przed ciążą lub uprawiające sport wyczynowy mogą kontynuować aktywność fizyczną przez cały okres ciąży. Jednakże przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń kobieta spodziewająca się dziecka powinna obowiązkowo skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem. On najlepiej zna stan zdrowia kobiety i wie, czy i jaki wysiłek będzie dla niej najlepszy.

Co ćwiczyć?

Umiarkowany wysiłek fizyczny nie tylko poprawia samopoczucie i utrzymuje ciało w dobrej formie, ale ma korzystny wpływ na funkcjonowanie wszelkich układów, co jest szczególnie cenne z punktu widzenia przyszłej mamy. Najczęściej polecane formy aktywności to pływanie, aqua aerobic, regularne spacery, fitness z odpowiednim programem dla kobiet w ciąży, ćwiczenie Kegla, joga, jazda na rowerze stacjonarnym o odpowiednim poziomie intensywności, body Ball i pilates.

W wielu szkołach rodzenia, klubach i na basenach prowadzone są specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży ułatwiające zarówno poród, jak również powrót do poprzedniej wagi. Warto z nich skorzystać, bo ćwiczenia przez nie proponowane są specjalnie dobrane do potrzeb kobiet spodziewających się potomstwa. Warto wziąć udział w zajęciach zorganizowanych ponieważ zapewniają one właściwą opiekę instruktora. Kobieta ma także możliwość zintegrowania się z innymi kobietami w ciąży. Poza tym ćwicząc w grupie, łatwiej zmobilizować się, by przyjść na kolejne zajęcia. Jednakże przed zapisaniem się na takie ćwiczenia warto sprawdzić kwalifikacje instruktora oraz jakie warunki techniczne panują w danym obiekcie.

Czego unikać?

Oczywiście, nie wszystkie ćwiczenia są wskazane dla przyszłych mam. W ciąży zabronione są też wszelkie sporty urazowe i zespołowe, takie jak bieganie powyżej 3 km dziennie, jazda konna, jazda na rowerze, narciarstwo alpejskie, lekkoatletyka, aerobik i tańce akrobatyczne, sporty motorowe, skoki do basenu, nurkowanie, surfing, żeglarstwo, sporty walki, gra w tenisa czy wspinaczka górska. Każdy rodzaj aktywności fizycznej, który może prowadzić do upadku, wstrząsu, uderzenia czy też nadmiernego zmęczenia organizmu jest w tym czasie niewskazany.

Pamiętajmy, że trening powinien być odpowiednio dobrany. Powinno unikać się podskoków i gwałtownych ruchów, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Lepiej w tym czasie postawić na spacerowanie i delikatne ćwiczenia rozciągające. Wysiłek nie może być też zbyt intensywny. Twoje tętno podczas treningu nie powinno przekraczać 140 uderzeń na minutę. Od piątego miesiąca ciąży nie są wskazanie ćwiczenia wymagające leżenia płasko na plecach. Do pływania najlepiej wybrać basen bez chloru - ozonowany. Nie powinno się też rozpoczynać ćwiczeń przy pustym żołądku. Warto więc przed gimnastyką zjeść coś lekkiego - najlepsze są produkty bogate w potas. Na każde pół godziny wysiłku fizycznego należy zaś wypić co najmniej szklankę wody niegazowanej. Troska o zdrowie własne i dziecka to przecież priorytet.

Fit & Eat

Ostatnio dodane artykuły